04.12.16

Švédská adventní neděle


Nějak se to sešlo a druhá adventní neděle byla letos u nás ve znamení Švédska. Začalo to svatou Lucií, tedy kostýmem, který jsem musela docela narychlo spíchnout pro Emmu na její vánoční koncert. Tentokrát je totiž ve znamení vánočních zvyků napříč Evropou. Zadání znělo - dlouhé rovné bílé šaty přepásané červenou stuhou, na hlavě zelený věneček s cesmínou, v ruce dlouhou bílou LED svíčku. Na šaty jsem počítala s pánskou bílou košilí, kterou trochu poupravím a jen převážu stužkou. To jsem se ovšem přepočítala - nějak jsem si neuvědomila, že tohle řešení by fungovalo tak před 5 lety. Teď už tátova košile sahá sotva ke kolenům... Zachránila nás - stejně jako před dvěma lety, když jsem šila Elsu - opět babička, která má vždycky při ruce nějaký ten šikovný zbytek látky. Bílá průsvitná látka dost pruží a tak jsem se bála, aby se mi při šití nehrnula - naštěstí zbytečně. Navíc se vůbec netřepí, takže jsem okraje mohla nechat nezačištěné. Jednoduchý kimonový střih jsem si načrtla přímo na látku a během chvilky bylo hotovo - šaty jako od Very Wang:-) Když si je Emma společně s upravenou spodničkou (taky od babičky) oblékla, usoudila jsem, že bych takové brala taky!

 

Věneček byl trochu oříšek - věnce obecně moc motat neumím a hlavně jsem si trochu lámala hlavu s materiálem - živá cesmína nepřipadala díky bodavým listům v úvahu a tak jsem hledala vhodnou umělotinu. Nakonec nezklamal Tiger, který zrovna vyjel s vánočními ozdobami a mezi nimi - girlanda s červenými bobulemi! Sice jsou to asi brusinky, ale kdo to na tu dálku pozná! Spletla jsem 3 stejně dlouhé šlahouny do copu a ten pak spojila do věnečku. Šlo to nad očekávání hladce. Červenou stuhu taky dodal Tiger a svíčku zase Ikea. Emma s ní pořád běhá po bytě a hraje si na bílou paní.


Dalším bodem nabitého adventního programu bylo cukroví. Stihli jsme zatím jen vyloupat vlašáky na vanilkové rohlíčky (budu letos zase péct podle Bju, loni se výborně osvědčily) a naší oblíbenou rychlovku - perníčky z hotového Ikea těsta (a máme tu zase to Švédsko). Perníky moc rádi nemáme, ale rádi je zdobíme a proto je pro nás tahle nejméně namáhavá varianta jako dělaná. Navíc jsou (i přes nelibozvučný originální název Pepparkaka) opravdu dobré! Chutnají úplně stejně, jako Ikea vánoční sušenky, takže pokud nestíháte péct nebo už těsto došlo, ozdobte si sušenky a je to!


Adventní svíčku (ta je sice dánská, ale do Švédska přes most, takže se počítá) jsme sfoukli před číslem 5 a to znamená, že zítra je tu Mikuláš a rozsvěcí se malostranský vánoční strom. Tak teď ještě ten sníh, prosím! Aspoň trochu, klidně míň než ve Švédsku!VACKRA ADVENT OCH GOD JUL!!!
Žádné komentáře:

Okomentovat

Díky za návštěvu, přijďte zase:-)