07.09.16

(Ne)konečný seriál: Rekonstrukce našeho domova


Před více než dvěma měsíci (to to letí!) jsem vás zvala do mého improvizovaného outletu k výprodeji věcí, které u nás doma dosloužily. Ten se zatím moc nerozrostl, nestíhám věci na prodej fotit, ale slibuji, že brzy bude nabídka bohatší. Tento počin tak trochu předjímal události, kterými teď žijeme skoro celé léto a které jsou taky mimo jiné důvodem, proč jsem se na blogu příliš nezdržovala. Konečně u nás odstartovala dlouho plánovaná, několikrát odkládaná a toužebně očekávaná REKONSTRUKCE. Významných změn se dočká koupelna a toaleta, od podlahy jsme to vzali i v předsíni a kuchyni (tam u ní víceméně zůstane), no a když už jsme v tom, mohly by se i nově nalakovat dveře a vymalovat obývák a ložnice. Jediné, co zůstane při starém, je dětský pokoj, ten jsme jako jediný zásadněji řešili před 3 lety (což ale neznamená, že by tam taky už zase pár věcí nepotřebovalo lehký face-lift!). Dílčí úpravy v dětském pokoji jsem popisovala tady a taky třeba tu.

A protože čas od času nějakou tu menší či větší rekonstrukci řeší asi každý, rozhodla jsem se o své radostné i starostné zážitky s vámi podělit, trochu si tím dopřát autopsychoterapii a třeba vás i inspirovat:-)

Pro začátek jsem dala dohromady pár bodů, které by každý měl mít na paměti, než se vůbec do nějaké (i malé) rekonstrukce pustí:

1) Plánujte a MĚŘTE, znovu měřte a řežte, až budete mít přeměřeno nejmíň 10x! Zvláště u staré zástavby, jako je ta naše, platí, že jakmile se kopne do cihly, vše je rázem jinak. O křivých zdech nemluvě.


2) Udělejte si co možná nejpřesnější KALKULACI a v každém případě počítejte s nejméně 30% navýšením ("Tu podlahu jsme srovnali, ale pořád je o 2 cm níž než vedle, tak to musíme znovu vylít betonem...")

3) Sbírejte INSPIRACI, kde se dá! Já nedám dopustit na Pinterest a portál Favi.cz, kde jsem našla spoustu užitečných rad.

4) Myslete PRAKTICKY, nekopírujte - ne vše, co vidíte na fotkách, může v reálu vyhovovat vašim potřebám! Ano, téměř neviditelná sprchová zástěna je sice nádherně minimalistická, ale představa vytopeného bytu po cachtání našich broučků je bohužel maximálně reálná.

via Pinterest

5) Hoďte své představy na PAPÍR! Nemusíte hned modelovat ve 3D, stačí náčrt od ruky nebo jednoduchá koláž čili moodboard. Pokud ale nechcete pro dlaždičkáře rýsovat kladečský plán podle pravítka, v koupelnovém studiu na 3-Déčko  stejně nakonec - obvykle zdarma v rámci zakázky - dojde. Já jsem si hrála ve Sketch-upu  a ty dlaždičky skutečně počítačově "rýsovala".


6) Objednejte materiál VČAS!!! To znamená nejméně měsíc dopředu. A raději počítejte s tím, že se stejně něco někde zasekne. Ano, i v dnešní době, bohužel...

7) Než to vše propukne, promyslete LOGISTIKU přesunu věcí a osob z místa na místo. Ideálně ukliďte děti k babičce na dobu neurčitou (v našem případě díky za prázdniny, chatu, tábory!)

8) Než to vše propukne, jeďte na DOVOLENOU. Ideálně na klidné místo plné zeleně (v našem případě Bavorský les).9) Až to vše propukne, NEPROPADEJTE PANICE, že vše je jinak, špatně, pozdě! Upněte se k nějaké drobnosti, která vám každý den udělá malou radost (mně přesně v momentě, kdy byt připomínal skladiště těsně po vybombardování, vyrašila avokádová pecka a co víc - všechno to přežila!!!)10) Opakujte si stále dokola mantru BUDE TO KRÁSNÝ, BUDE TO KRÁSNÝ!!!Bude??? Snad jo, už se to pomalu klube:-) Držte palce!!!

Žádné komentáře:

Okomentovat

Díky za návštěvu, přijďte zase:-)