07.10.16

Září už je RETRO


Je to tak, první školní měsíc je za námi a vzhledem k náhlému zvratu v počasí mám pocit, že letošní září skončilo snad před 50 lety. Ještě před pár týdny jsme se ochlazovali na koupališti a teď? Zima, na horách sníh, klasické dušičkové počasí, ani se neotočíme a máme tu Halloween, Vánoce...

I proto jsem se moc ráda vrátila v čase nazpět na podle mého hodně povedené výstavě Retro 70. - 80. let v Tančícím domě. Vzala jsem s sebou děti, které se na tuhle dobu dost vyptávají a není nad alespoň částečnou osobní zkušenost. A zážitek to byl veliký pro všechny! Já se dojímala nad ikonickým panem Vajíčkem a obaly od mých oblíbených čokolád ( z těch dvou, co byly na trhu, byla mým favoritem oříšková Barila), usmívala se nad prvními slabikami v Čítance, kterou mám dodnes doma schovanou...


Opravdu upřímně jsem obdivovala jednotnou linku bytového designu i nespornou kvalitu sektorového nábytku. A vzpomínala, jak jsem si taky přála mít doma takové barevné tapety. A pozastavila se nad praktickou stránkou látkových potahů na záchodové prkénko (naši známí měli dokonce upgrade z bílého leskyma)!


Největším hitem pro mé děti se stala telefonní budka. Bichli telefonního seznamu (kde jsem našla naše původní šestimístné telefonní číslo) označily za skvělou vychytávku ( v době chytrých telefonů, považte!) a pak to přišlo! Nedokázaly správně vytočit telefonní číslo! Jejich prsty, uvyklé ťukání na dotykový displej si prostě nedokázaly poradit s otočným ciferníkem! Ta radost, když se jim to nakonec po mojí intervenci povedlo!

Úspěch u dámské části sklidily i koncertní kostýmy Helenky Vondráčkové a famózní koupací čepice (my s dlouhou hustou hřívou víme své...). Nadšení mého syna z plynové masky žáka ZDŠ na branném cvičení raději ponechám bez komentáře:-)


Hodně jsme se také pobavili u tehdejší propagační tvorby. Cca čtvrthodinová reklama na ztužený pokrmový tuk s detailními záběry na pánvi se škvařícího masa byla vážně nechutná a velký barevný plakát s paní ve sportovním úboru, vychutnávající si na pohovce chlebíčky s vlašským salátem už byl vážně nad naše chápání ("Mami, to je reklama na oblečení nebo na salám?").

Výstavu jsme si užili všichni, někteří se i leccos nového naučili:-) Sklenička prosecca ke vstupence s vyhlídkou na město od hlavy Tanečnice byla příjemným finále. Máte-li čas, zajděte, výstavu pro velký zájem prodlužovali!!!


Žádné komentáře:

Okomentovat

Díky za návštěvu, přijďte zase:-)